Tajemství bohaté sklizně

Koupili jste si malý domek se zahrádkou a rázem se z vás stali vášniví zahrádkáři? Nebo si každé odpoledne chodíte ze svého panelákového bytu odpočinout na svoji mini zahrádku v zahrádkářské kolonii? Pokud jste teprve zahrádkáři začátečníci, určitě vás překvapila řada problémů, se kterými se musíte potýkat.

Nejde jen o to, že vše neroste, tak jak vy si představujete. Co dokáže naštvat nejvíce, jsou různí škůdci nebo nemoci rostlin. Tolik práce si dáte s vypipláním rostlinky, opečováváte malý stromek, a když už by mělo dojít k tomu, že začne stromek plodit či rostlinka kvést, přijde si nějaký nenasytný hmyz nebo jiný nezvaný návštěvník ze zvířecí říše a máte po radosti. Místo sladkých jablíček padají na zem nevábné shnilé plody a tam, kde měly kvést květiny vidíte jen okousané listy. Co teď?

I když jste si říkali, že svoje rostlinky nebudete zatěžovat žádnou chemií, pravděpodobně se tomu nevyhnete. Sice můžete použít různé přírodní postřiky, ale pokud je napadení rostlin větší nebo škůdců máte na zahrádce více než dost, nebývají tyto postřiky účinné. Nezbude vám nic jiného, než nakoupit potřebné chemické přípravky, naplnit postřikovače a vyrazit do boje. Pokud budete ošetřovat menší plochy nebo pokojové rostliny, postačí vám ruční postřikovače s menším objemem, ale pokud potřebujete ošetřit stromy, trávník nebo více rostlin najednou, oceníte postřikovače s větším objemem a s možností nošení na zádech.

Tajemstvím bohaté sklizně je tedy neustálé sledování vašich rostlinek. Pokud objevíte nějakého škůdce či podezřele vypadající listy, je důležité ihned zjistit škůdce či nemoc a rychle zasáhnout. Odkládání řešení problému přispěje jen k dalšímu šíření škůdců nebo chorob. Není nutné dodávat, že okrasné rostliny, plodovou zeleninu i stromy je důležité správně hnojit a dostatečně zalévat, především v obdobích letních veder. Pokud si nevíte rady s výběrem správného hnojiva či postřiku proti konkrétním škůdcům, poraďte se s odborníky v nějakém zahradnickém centru nebo hledejte informace v odborných publikacích či na internetu.

Publikováno: 21. 08. 2012

Autor: Denisa Kopecká