Co dělat, aby vás hackeři nenapálili?

Také jste možná zaznamenali, že se v poslední době rozmnožily zprávy informující o napadení softwaru bank, ale i jiných společností hackery. Dokonce i obyčejné fyzické osoby uvádí, že se v poslední době setkaly s hrozbou viru, kterou odhalil jejich antivirový program. Hackerům jde velmi často o získání citlivých údajů a následné zcizení peněz.

Když vám vznikne dluh

Pokud někdo sjedná úvěr vašim jménem, můžete se bránit podáním trestného oznámení na neznámého pachatele. Dokud se věc neobjasní, zpravidla bankovní a nebankovní společnosti nevyžadují splácení tohoto finančního produktu. Kdyby byl ale nesplácený úvěr váš, mohli byste se dostat do registru dlužníků. Až po doplacení celé dlužné částky můžete požádat o vymazání z registru dlužníků. Budete potřebovat potvrzení o bezdlužnosti od dané společnosti. Dále musíte vypovědět smlouvu a odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů. Poté požádáte daný registr o výmaz z registru dlužníků. Většina registrů data promazává po 3 – 5 letech.

Zákeřné počítačové viry

Věděli jste, že hackeři vyvíjí speciální počítačové viry útočící na firmy a jiné útočící na domácnosti? Aktuálně se hodně mluví o hrozbě v podobě Malware, ale často zmiňované bývají i Ransomware, Phihing, Krádež identity a Spyware. Viry se nejčastěji šíří e-maily a jejich nakaženou přílohou. Anebo odkaz vede na infikovanou webovou stránku. Případně stáhneme a spustíme zavirovaný soubor. Vir se může šířit i při připojení infikovaných vyměnitelných paměťových zařízení. A pokud je váš PC připojený k zavirované síti, může se do něj vir sítí dostat.

Braňte se účinně

Kromě antivirů volte vícefázové ověření, kde jen to jde. Útočníci by se tak neměli dostat tam, kde chtějí. Používejte kvalitní antivirový program a používejte vícefázové ověření. Udělejte maximum pro ochranu svých dat.

Publikováno: 06. 09. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Kopecká