Legenda o českém patologovi Václavu Treitzovi

Václav Treitz se narodil 9. dubna 1819 v Hostomicích pod Brdy a zemřel 27. srpna 1872 v Praze. Byl jedním z předních českých lékařů a anatomů své doby. V některých publikacích je jeho jméno psáno německy jako Wenzel Treitz. Studoval gymnázium v Benešově a medicínu v Praze. Působil mimo jiné v Rakousku u významného anatoma Josefa Hyrtla. Později také působil v polském Krakově jako lékař na Jageloonské univerzitě.  Po svém návratu do Čech v roce 1855 se stal v Praze profesorem anatomie a patologie. V Praze založil Ústav patologické anatomie pro pražské lékařské fakulty.

Popsal jednu z vnitřních kýl (hernií) a celou řadu dalších anatomických struktur (musculus suspensorius duodeni - Treitzův sval).

Přestože byl úspěšným a uznávaným profesorem patologické anatomie, spáchal v roce 1872 sebevraždu, a to s pomocí prudkého jedu - kyanidu draselného. Dům, kde se Václav Treitz narodil je v Hostomicích pod Brdy označen pamětní deskou (viz. obrázek níže).

[caption id=\"attachment_1310\" align=\"aligncenter\" width=\"431\" caption=\"Rodný dům Václava Treitze\"]Václav Treitz - jeho rodný dům[/caption]   Jeho sebevražda se odehrála v Praze za nevyjasněných okolností. Zůstává dodnes záhadou proč si tento úspěšný profesor patologické anatomie sáhl na život...

Publikováno: 13. 02. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Kopecká