Mýty a fakta o diamantech. Uvádíme nepravdy na pravou míru

Diamanty jsou věčné. Alespoň podle populární marketingové fráze, která se dostala i do názvu filmu ze série s Jamesem Bondem. Platí to však i ve skutečnosti? Během několika tisíc let dlouhé zkušenosti lidstva s diamanty se kolem tohoto drahokamu vytvořilo množství legend a mýtů. Diamanty jsou jimi tak opředené, že většina z nich je považována za fakt. Vybrali jsme několik nejznámějších a uvedli je na pravou míru.

Diamanty jsou vzácné

Samozřejmě, hodnota diamantů je vysoká, takže lze říci, že jsou pro nás vzácné. Bereme-li však vzácnost ve významu vzácného výskytu, neplatí to. Při okopávání zahrádky sice jen těžko najdete diamantový poklad, přesto je jich na světě mnohem víc, než naznačuje jejich vysoká cena. Jelikož se ročně vytěží kolem 150 milionů karátů diamantů, jen stěží se dá mluvit o vzácně se vyskytujícím drahokamu. Příčina jejich vysoké ceny tkví někde jinde. Největší podíl na tom mají velké společnosti v čele s De Beers, které kontrolují ceny diamantů.

Diamanty jsou odjakživa symbolem lásky a manželství

Další populární mýtus, který má svůj původ v diamantovém marketingu. Diamanty se staly tradiční součástí zásnubních prstenů až ve 30. letech 20. století. Tento trend protlačovala agentura N. W. Ayer & Son, která spolupracovala s již zmíněným diamantovým gigantem De Beers. Díky filmům a magazínům se jim podařilo přesvědčit zákazníky, že diamanty jsou součástí zásnub králů a aristokratů v Evropě již stovky let. Samozřejmě, evropská aristokracie milovala diamanty, měla k nim ovšem velmi prakticky vztah a za symbol lásky je nepovažovala ani zdaleka. Ale tím se nemusíte trápit – když protějšek překvapíte zásnubním prstenem s briliantem, určitě zabodujete.

Diamantový zásnubní prsten by měl stát tři výplaty

Těžko říct, kde se vzala tato pověra, ale už na první poslech nedává žádný smysl. Původ tohoto mýtu se datuje do 50. let a již bylo hodně popsáno o tom, že neexistuje žádné pravidlo určující, kolik by měl stát zásnubní prsten. Nezaškodí to však znovu zdůraznit. Každý by měl zaplatit za prsten tolik, kolik si může dovolit. Koneckonců, mnohem důležitější jsou city, které člověka ke koupi prstenu vedou, jako peníze, které za něj zaplatí. Platí to i v případě, že kupujete briliantové náušnice či jiný šperk s tímto drahokamem.

Diamanty jsou nejhodnotnějším drahokamem

Obecně se tvrdí, že diamanty jsou nejvzácnějším, nejhodnotnějším nebo nejdražším drahokamem ze všech. Ani to ovšem nemusí platit vždy a všude. Nelze totiž jednoznačně říci, že jeden druh drahokamu je hodnocenější než jiný. Vždy se totiž porovnává kvalita a rozměr daného drahokamu. Ani v případě, že porovnáváme jen drahokamy ve špičkové kvalitě a stejných rozměrů, není diamant nejdražší. Příklad? Větší rubíny jsou tak vzácné, že cena za jeden karát 5 karátového rubínu může být i více než dvojnásobná oproti ceně za jeden karát stejně velkého diamantu.

Diamanty jsou věčné

Tato slova zlidověla, jsou ale pravdivá? Mnoho lidí je přesvědčeno, že díky své tvrdosti a odolnosti diamanty nikdy nezaniknou. Ve skutečnosti však ani diamanty nejsou věčné. Jak zaniknou? Změní se na grafit, což je minerál se stejným složením, jen s jinými vazbami. Tyto vazby jsou méně energeticky náročné, takže diamant k nim postupně dospěje. Tento proces je však tak pomalý, že potrvá miliardy let. Z lidského hlediska tak diamanty věčné jsou, absolutně to však tvrdit nelze.

Diamanty s větší čistotou se více třpytí

Čistota patří mezi 4C (systém pro určování kvality diamantu). Vypovídá o tom, kolik je v diamantu prasklin, inkluzí, nečistot nebo zabarvení způsobených cizím elementem. Rozšířený názor je, že tato čistota ovlivňuje schopnost diamantu třpytit se a odrážet světlo. Ve skutečnosti zde však žádná souvislost není. I dokonale čistý diamant se může třpytit méně než ten se znečištěním. Na čem tedy záleží nejvíc? Na chytrých rukou brusiče. Tvar diamantu a kvalita jeho výbrusu určují jeho lesk a třpyt. Zkušení mistři dokážou diamant vybrousit tak, aby vyzdvihli jeho přednosti a zdůraznili jeho lesk.

Diamanty jsou nezničitelné

Přestože jsou diamanty nejtvrdší materiál na světě, nejsou nezničitelné. Jsou sice odolné vůči většině kyselin a vysokým teplotám, při správně mířeném úderu však jednoduše prasknou. I diamanty jsou totiž jen strukturou atomů se slabšími a silnějšími vazbami. Každý diamant má své slabé místo, které dokážou zkušení brusiči najít a využít jej. Na tomto místě dokážou diamant roztřepit a vybrousit do požadovaného tvaru. Někdy se však stane, že diamant se rozštěpí i při běžném používání – pokud vám spadne nebo jej náhodou udeříte na jeho nejslabším místě.