Úsporný tisk není pověra. Jednoduché triky, jak ušetřit doma i v kanceláři

Mnoho firem i domácností se potýká s věčnou otázkou - jak ušetřit na nákladech na tisk. Náklady na tisk se totiž často mohou ukázat jako opravdu drahé a výrazně se promítají do rozpočtu. Zvláště pokud potřebujete pravidelně tisknout několik desítek stran za den.

Několik vhodně zvolených opatření může mít na konečnou spotřebu velký význam. Jak na to?

1. Kupujte kompatibilní inkoustové kazety do tiskáren

Při nákupu tonerů nebo inkoustových kazet online nehledejte vždy drahou značkovou kazetu. Místo toho můžete prozkoumat jiné alternativy. Jsou plně kompatibilní a odvedou stejnou práci za mnohem nižší cenu. Při výběru kompatibilních náplní pro vaši tiskárnu je však zcela zásadní, abyste si prověřili standardy zákaznického servisu dané společnosti. Dobrou volbou je nabídka levných tonerů na tonerdepot.cz.

2. Doplňte své inkoustové kazety

Většina lidí si není vědoma toho, že mohou své použité inkoustové kazety doplnit u některých místních prodejců, tedy opět namísto nákupu značkových produktů. Zdá se, že jde o ještě udržitelnější a ekonomičtější variantu než kompatibilní tonery. Pokud jsou vaše kazety poměrně nové, můžete je naplnit nejméně pětkrát až šestkrát, než budete nuceni koupit nové. Je třeba si uvědomit, že některé obchody mají inkoust kompatibilní pouze s vybranými modely tiskáren, což je třeba před doplněním kazety pečlivě zkontrolovat.

3. Nákup vysokokapacitních kazet do tiskáren

Tiskové kazety a tonery se dodávají v několika verzích. Vždy je lepší používat ty s možností vysokokapacitního tisku (obvykle označované jako XL nebo HC), abyste výrazně snížili náklady na tisk jedné stránky. Před konečným nákupem byste však měli zvážit své chování při tisku. Kazety XL se skvěle hodí, pokud hodně tisknete. Pokud však tisknete málo, koupě kazety XL pro vás nebude výhodná a další velké inkoustové kazety vyschnou a zvýší vaše náklady. Dan pravidlo platí bez ohledu nato, zda zvolíte tonery Canon, nebo jinou značku.

4. Nestresujte se při první zprávě

Není nutné vyměnit kazetu ihned po obdržení zprávy o nízkém stavu inkoustu. Počkejte, až bude kazeta skutečně prázdná, a pak ji vyměňte za novou. Pokud používáte tonerové kazety, můžete vyzkoušet toner vyjmout a několikrát s ním vodorovně zatřepat. Budete překvapeni, že se stejnou kazetou můžete tisknout ještě o něco déle a bez viditelných chyb.

5. Kupujte výhodná balení

Chcete-li ušetřit své těžce vydělané peníze, můžete si koupit kazety a tonery v různých hodnotných baleních nebo multibaleních. Tato balení jsou k dispozici jak pro originální, tak pro alternativní produkty. Při nákupu v sadách můžete ušetřit desítky procent oproti nákupu jednotlivých balení.

6. Vypínejte správně tiskárnu

Pokud používáte inkoustovou tiskárnu, dbejte na to, abyste ji nevypínali přes napájecí lištu. Tato zařízení nepotřebují mnoho energie, ale pokud je zcela odpojíte od zdroje napájení, musí se po opětovném připojení znovu nainstalovat. To způsobuje, že tiskové hlavy spotřebovávají více inkoustu než obvykle, čímž zvyšují náklady na tisk.

U laserových tiskáren zase platí, že spotřebovávají větší množství energie, když jsou v klidovém režimu. Obvykle jsou vybaveny "vypínačem", který je odpojí od hlavní sítě a nepřepne je do pohotovostního režimu. Proto je u těchto tiskáren nutné je vypínat prostřednictvím napájecí lišty, protože při restartu se standardně nečistí.

7. Náhled před tiskem stránky

Mnohokrát se může stát, a to zejména v kanceláři, že nakonec vytisknete celý desetistránkový dokument, i když z něj potřebujete pouze dvě stránky. Náhled tiskové úlohy vám pomůže vybrat přesně ty stránky, které chcete vytisknout, a snížit tím svou každodenní spotřebu papíru a inkoustu. Dalším tipem je, že mnoho interních dokumentů nevyžaduje přidané prvky, jako jsou grafika nebo logo, takže jejich odstranění a černobílý tisk je další skvělou možností, jak ušetřit za tisk.

8. Tiskněte méně stránek

Některé tiskárny jsou vybaveny možností tisku na obě strany stránky. Zde můžete dále ušetřit náklady snížením okrajů stránky nebo řádkováním na dva řádky, aby se na méně stránek vešlo více obsahu. Zkontrolujte také velikost a styl písma. Některé styly písma spalují více inkoustu než jiné. Například písma jako "Calibri" a "Arial" spotřebují méně inkoustu než "Arial Black" a "Broadway".

9. Vyberte si úsporný papír

Málo známou skutečností je, že levný papír ve skutečnosti spotřebuje více inkoustu kvůli vysoké míře absorpce, což vede k vyšším nákladům na tisk. Na druhou stranu velmi silný prémiový papír, který se používá například pro tvorbu brožur nebo karet, může mít vyšší cenu. Pro běžné použití je rozumnou volbou papír o tloušťce 80 gramů na metr čtvereční, zatímco důležité obchodní dokumenty lze tisknout na papír o tloušťce 100 gramů na metr čtvereční.

Publikováno: 26. 05. 2022

Kategorie: Peníze

Autor: Denisa Kopecká