Odhalte mýty a fakta o metabolismu a jak ho úspěšně zrychlit

"Metabolismus" - slovo, které slýcháme skoro na každém kroku. Už to nejsou jen sportovci a výživoví specialisté, kteří se zajímají o metabolismus a jeho správnou funkci. Pojďte se s námi podívat, jak tělo přeměňuje jídlo na energii a jak můžete tento proces zrychlit.

Co je vlastně metabolismus?

Jedná se o chemické reakce v těle, které mají za úkol udržovat životní funkce. Jednoduše řečeno je to proces, při kterém tělo přeměňuje jídlo a nápoje, které konzumujeme na energii, jenž pohání naše tělo. Rychlost, se kterou naše tělo energii spotřebovává, je individuální a je ovlivněna geneticky, věkem i množstvím svalové hmoty.

Nejčastější mýty a nepravdy o metabolismu

Metabolismus je často obestřen mnoha mýty a nepravdami, která vedou k mylným představám o tom, jak funguje a jak jej lze ovlivnit. Zde jsou některé z nejčastějších mýtů o metabolismu:

Mýtus č. 1.: Jíst po určité hodině večer vede k přibírání na váze.

  • Pravda: Přibírání na váze závisí na celkovém množství spálených a přijatých kalorií, ne na čase jejich konzumace.

Mýtus č. 2.: Extrémní diety mohou trvale zrychlit metabolismus.

  • Pravda: Extrémní diety často vedou k přechodné ztrátě hmotnosti, ale mohou také naopak zpomalit metabolismus, protože tělo vstupuje do režimu hladovění a snaží se šetřit energií. Existují mnohem lepší způsoby jak zhubnout i v zimě s pomocí bylinek.

Mýtus č. 3.: Štíhlí lidé mají rychlejší metabolismus.

  • Fakt: Svalová hmota, nikoliv váha, je klíčovým faktorem v určování metabolické rychlosti. Větší svalová hmota obvykle znamená vyšší metabolický výdej.

Mýtus č. 4.: Kofein nebo jiné stimulanty mají dlouhodobý vliv na zvýšení metabolismu.

  • Pravda: I když stimulanty jako káva nebo guarana mohou dočasně zrychlit metabolismus, jejich účinky nejsou dlouhodobé a nemělo by se na ně spoléhat jako na hlavní metodu pro zvyšování metabolické rychlosti.

Mýtus č. 5.: Věk nevyhnutelně vede ke zpomalení metabolismu.

  • Pravda: Zatímco je pravda, že metabolismus se může se stárnutím zpomalit, často je to spíše důsledek ztráty svalové hmoty a změn životního stylu.

Podpořte svůj metabolismus několika snadnými kroky

Věk, pohlaví a genetika hrají roli v rychlosti metabolismu. Svalová hmota je také důležitým faktorem - čím více svalů máte, tím více energie tělo spotřebovává, i když odpočíváte. Ačkoli existují genetická omezení, existují způsoby, jak můžete přirozeně podpořit rychlost svého metabolismu:

  • Pravidelné cvičení a aktivní životní styl
  • Vyvážená strava bohatá na bílkoviny a příjem tekutin
  • Dostatek kvalitního spánku
  • Menší, ale častější stravování během dne

Mezi populární doplňky pro zrychlení metabolismu patří zelený čaj a extrakt zelené kávy a guarana, s vysokým obsahem kofeinu, která také může podpořit funkci metabolismu. Přesto si pamatujte, že není žádné jednoduché řešení nebo zkratka. Metabolismus je komplexní a jeho změna není tak jednoduchá. Zvýšení svalové hmoty, udržování zdravého životního stylu a vyvážená strava, to je správný směr k podpoření a zrychlení vašeho metabolismu. 

Publikováno: 07. 02. 2024

Kategorie: Pověry

Autor: Linda Koutová