Během těhotenství cvičit můžete. Jak je to ale s pitím kávy?

Těhotenství není choroba, která by nastávající maminku měla upoutat na lůžko. Není-li však rizikové. V normálních případech se cvičení přímo doporučuje. Samozřejmě se nejedná o vysoce dynamická cvičení, ale o lehké cviky přiměřené stavu těhotné ženy. Jsou potvrzeny pozitivní účinky na plod i matku. Cvičení totiž pomáhá s protažením celého těla, zlepší průtok krve, což zamezuje tvorbě otoků nohou, dokonce stimuluje pohyby plodu. Udržuje tedy organismus matky v dobré tělesné i psychické kondici, zmírňuje změny těhotenství a porodu na organismus ženy a v závěru připravuje tělo, aby byl porod co nejsnadnější pro matku i dítě.

V prvním trimestru je zvýšené množství estrogenu, díky čemuž dochází ke kolísání tlaku. Žena je častěji unavená. Slabě se i zvyšuje tělesná teplota, což s sebou nese riziko přehřátí dítěte. Lze cvičit jako před těhotenstvím, avšak nemělo by to trvat déle než 20 minut v kuse.

Co se týče kávy, o které se ví, že je při cvičení prospěšná, protože dokáže zvýšit výkonnost, odpírat si ji nemusíte. Na otázku, zda pít či nepít kávu v těhotenství, již odpověděly mnohé studie - do cca 200 mg denně nemá kofein na dítě žádný vliv.

Ale pokud byste přesto s pitím kávy během těhotenství pokračovat nechtěli, jednoduše přesedlejte na bezkofeinovou variantu. V prvotřídní kvalitě najdete káva prodej v eshopu ebenica.cz.

Kdy můžete začít cvičit?

S pravidelným těhotenským cvičením se začíná od 20. týdnu těhotenství. Zvětšuje se totiž bříško, postupně je omezováno břišní dýchání a zvyšuje se tlak na močový měchýř. Také je větší riziko prolapsu dělohy. Cvičit se může 3x - 6x týdně a je možné mírně zvýšit trvání aerobní zátěže než oproti prvnímu trimestru. Je dobré se zaměřit i na své tělo, které je samo schopno si říci, jak často a dlouho by cviky měly být prováděny (zdůrazňuji tělo, ne mysl, která nás mnohdy nutí nebo nám říká: "ještě chvilka navíc přeci nemůže ublížit").

V třetím trimestru se stále bříško zvětšuje, pohyblivost je zhoršená, četnější je výskyt bolestí zad, otékají dolní končetiny. Lékaři zakazuji protahování v leže a doporučují omezení délky a intenzity cvičení. I přesto nastávající maminky nyní určitě ocení zmírnění bolesti v páteři, že nepřibírají - rozhodně by se neměly držet žádné diety, avšak také není nutné jíst za dva, dítě si samo vezme, co potřebuje, postačí tedy zdravý apetit, snižuje se riziko hemeroidů, častého močení a zmíněného prolapsu dělohy a je zachována přiměřená pohyblivost.

Jaké cviky jsou pro těhotné ženy vhodné?

Různá studia či centra pro nastávající matky dnes nabízejí poměrně široký výběr cviků a aktivit, které těhotné ženy mohou provozovat. Jedná se buď o klasické cvičení pro těhotné, které v sobě obsahuje rehabilitační prvky a zaměřuje se na nejzatíženější partie, tedy záda a pánevní dno. Je kombinací cviků na míčích, ale i bez pomůcek.

Dále plavání pro těhotné, které by mělo probíhat v prostorném a hygienicky nezávadném bazénu a mělo by trvat max. 50 minut. Ve vodě dochází k uvolnění dna pánevního, posilují se dolní a horní končetiny a napravuje se páteř.

Břišní tance ulevují od bolesti krouživými pohyby pánve a třením boků. Klidné a houpavé pohyby mohou uklidnit dítě, tanec vyvolává pocit pohody, posiluje svaly břicha, zad a nohou.

Gravidjóga, jak už sám název napovídá, je jóga v těhotenství. Důležitá je hlavně proto, že učí, jak správně dýchat. Při výdechu se vědomě zvyšuje uvolnění svalstva, pomáhá získat pružnou páteř, zlepšuje kondici a uvolňuje psychickou zátěž.

Pilates v těhotenství slučuje prvky klasického rehabilitačního cvičení a východních cvičebních prvků. Nejčastěji probíhá na podložce a je využíváno hmotnosti vlastního těla v souladu s hlubokým dýcháním. Svaly jsou ohebnější a pružnější, snižuje se bolest zad, lze lépe odolat stresu.

Měly by se vyloučit cviky s otřesy nebo rizikem pádu, jako jsou jízda na kole, bruslení, lyžování, což by mohlo vyvolat předčasný porod. A s postupem těhotenství i cviky, které by mohly stlačovat plod.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Kopecká