Běh kloubům pomáhá - neškodí. To je jen pověra

Běhání je pro mnoho lidí skvělým způsobem, jak si udržovat zdraví a kondici. Bohužel, mezi neaktivními lidmi i dnes přetrvává přesvědčení, že běhání může být škodlivé pro klouby. To je ale jen další z mnoha pověr, které se vyskytují v této oblasti. Ve skutečnosti jsou dokonce lékařské výzkumy v posledních letech stále více shody na tom, že běhání je pro klouby velmi přínosné.

Jedním z nejvýznamnějších důkazů tohoto tvrzení je studie, kterou provedli vědci z amerických univerzit. Ti po dvacet let sledovali tisícovku běžců a neběžců a porovnávali zdraví jejich kloubů. Výsledky ukázaly, že neaktivní lidé trpí více než dvojnásobně častěji na artrózu než běžci.

Důvodem je skutečnost, že při běhu dochází ke stlačování a rozpínání chrupavčitých tkání v kotníku, koleni i kyčli. Tento proces funguje jako malé písty, které do tkáně dodávají více kyslíku a umožňují snadnější látkovou výměnu. To zase vede k tomu, že chrupavka zůstává zdravá a odolná vůči opotřebení. Naopak, nepoužívaná chrupavka se může stát lovištěm problémů, protože se zhoršuje a ztrácí svou funkci.

Je třeba zdůraznit, že to neznamená, že by měli lidé běhat neuváženě a bez rozmyslu. Při běhu je důležité dbát na správnou techniku, volit vhodné boty a dodržovat postupné zvyšování zátěže. Pokud se někdo rozhodne začít běhat a má obavy ohledně svého zdraví, měl by se poradit s lékařem nebo trenérem. Nejen pro sportovce je vhodné doplňovat např. kolagen. Dobrou volbou je přípravek Kloubus, o kterém vám více prozradí tato Kloubus recenze.

Nicméně celkově je zdravotní přínos běhání velký a převažuje nad možnými riziky. Pokud tedy máte rádi běhání, neměli byste se obávat, že by to mohlo být pro vaše klouby škodlivé. Právě naopak, běhání může být pro klouby velmi prospěšné a přispět k udržení dobrého zdraví. V každém případě ale berte ohled na správnou techniku a jako "pojistku" doplňujte nezbytné živiny. Pro posílení svalů, šlach a kloubů je ideální zmíněný kolagen. Zajímat by vás mohlo, jakou má Radek s Kloubus zkušenost. Na jeho blogu toho navíc najdete mnohem více.

Publikováno: 16. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Jana Vosátková