Pověry o erektilní dysfunkci aneb Jak si skutečně zlepšit erekci?

Erektilní dysfunkce je problém, který se týká mužů napříč všemi kontinenty. A protože jde o velmi citlivý a krajně nepříjemný problém, většinou se zdráháme o něm hovořit, natož se někoho zeptat na rady. Ničemu nepřidají ani nejrůznější povídačky, nepřesné informace a mýty, jež kolují na internetu i šeptandou. Objasnění nejčastějších pověr najdete v tomto článku.

Pověra č. 1: Erektilní dysfunkce je jediný problém

Samotná erektilní dysfunkce se v jednotlivých případech liší, takže zatímco jeden muž nemusí být schopen dosáhnout erekce vůbec, jiný může mít problém s erekcí, která přichází a odchází, a třetímu nemusí při pohlavním styku ztvrdnout dostatečně na penetraci. Učebnicová definice erektilní dysfunkce zní:“neschopnost dosáhnout a udržet erekci, která je dostačující k sexu“, takže, jak vidíte, zahrnuje opravdu širokou škálu různorodých situací.

Pokud si všimnete, že vaše erekce není tak pevná jako kdysi, ale nebrání vám to v prožívání sexu, pak technicky vzato erektilní dysfunkcí netrpíte. Ale i tak byste se měli nad příčinou minimálně zamyslet a najít způsob, jak zlepšit erekci na původní úroveň.

Pověra č. 2: Erektilní dysfunkce je problémem pouze starších mužů.

Ačkoli se šance na erektilní dysfunkci s věkem zvyšuje, přibližně 15 % mužské populace mladší 40 let uvádí, že obtíže s erektilní dysfunkcí alespoň příležitostně. Navzdory tomu ve stejné věkové skupině vyhledává léčbu přibližně 25 % mužů. To může ukazovat, jak rozpaky ovlivňují hlášení problému, ale jasně to ukazuje, že se nejedná o problém výhradně starších mužů. Celkově však lékařskou péči vyhledá jen asi třetina mužů s erektilní dysfunkcí.

Pověra č. 3: Erektilní dysfunkce je z velké části psychická záležitost

Když zažijete erektilní dysfunkci a obáváte se, že se to bude opakovat, pak ano, psychický stres narůstá a může problém udržovat. Erektilní dysfunkce však často pramení z fyzických problémů, kterých se může kombinovat více. Při selhání erekce obvykle dochází k problému s průtokem krve v penisu a existuje mnoho faktorů, které k tomuto jevu přispívají. Mohou to být jsou léky, kouření nebo užívání alkoholu, stejně jako poruchy včetně vysokého krevního tlaku a cukrovka.

Publikováno: 12. 03. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Kopecká