České lázně prospívají tělu i duši. Znáte ty nejznámější?

Lázeňství má v Česku dlouholetou tradici. Do lázní jezdil naše babičky, maminky a jezdíme do nich i my. A jsme si jisti, že tak budou činit i naši potomci. Jak by ne! V lázních se totiž nejenom léčí a uzdravuje, nýbrž také regeneruje a žije. Kulturně i společensky. A především se v nich snadno vypíná a zapomíná na strasti všedního dne. Při slastných procedurách, masážích, koupelích, procházkách po kolonádách, popíjení zdraví prospěšných minerálních vod i uždibování lázeňských oplatek.

Honosné Karlovy Vary

Patrně nejznámějšími u nás jsou lázně Karlovy Vary. Plné obdivuhodných památek, zelených parků a se specifickou atmosférou. Symbolem Karlových Varů je Vřídlo, unikátní gejzír horké minerální vody, který bez pomoci čerpadel tryská do výšky až 12 metrů. Karlovy Vary jsou ale také městem kolonád, nejznámější je patrně Mlýnská kolonáda. Proslulé jsou i tamní prameny – Skalní, Libuše, Kníže Václav I, Kníže Václav II. Mlýnský a Rusalka. Navštívit ale musíte i rozhlednu Diana, vyhlídku Karla IV., huť sklárny Moser, muzeum Becherovky a pověstné Alžbětiny lázně.

Architektonické Františkovy Lázně

Velké popularitě se ze stran návštěvníků těší i Františkovy Lázně. Spolu s léčivými prameny a procedurami navracejícími pevné zdraví a vitalitu se do nich návštěvníci vrací i díky neopakovatelné atmosféře, jednotné klasicistní architektuře i jedinečné gastronomii. Město je plné parků, muzeí i pramenů. Mezi nejznámější patří Františkův a Glauberův. Minout by jste při svých toulkách neměli ani slavný Meteorologický sloup a Chrám svaté Olgy. Doporučujeme si ale udělat i výlet do okolí, ať již do lesoparku Amerika nebo do rezervace Soos.

Jurkovičovy Luhačovice

Největšími na Moravě a jedny z vůbec nejkrásnějších jsou lázně Luhačovice. Schované v údolí Bílých Karpat na pomezí Lužicka a Slovácka. Tedy na rozhraní dvou významných folklorních oblastí, v nichž se prolínají prvky obou lidových kultur. I Luhačovice jsou plné minerálních pramenů. Mezi ty nejznámější patří Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného. Do Luhačovic se ale jezdí také za ojedinělou architekturou z pera věhlasného slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který tu své sny o urbanismu promítl v duchu lidové secese. Jak vidíte, česká lázeňská města nabízejí mnohem víc než příjemné procedury. Jejich návštěvu tak jednoznačně lze doporučit.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Cestování

Autor: Denisa Kopecká