Už jste někdy darovali krevní plazmu?

Stalo se populární, že společnosti pořádají akce podporující zaměstnance k tomu, aby šli darovat krev nebo krevní plazmu. Zvláště, když jde o velkou firmu, která má stovky zaměstnanců, může tímto způsobem „získat“ velmi hezkou skupinu nových dárců. Vy ale nemusíte čekat na to, zda vás začne na benefity lákat zaměstnavatel. Jednoduše se přihlaste k odběru krevní plazmy sami.

Kde můžete jít na odběr?

Ve všech větších městech zpravidla najdete místo, kde se dá jít na odběr krevní plazmy nebo krve. Pokud vás zajímá, kde se dá darovat plazma v Praze, je to v dárcovském centru na Chodově nebo na Černém Mostě. Celá procedura, kdy je oddělena z krve plazma a krev s pevnými součástmi je vracená zpět do těla dárce plazmaferetickým přístrojem, trvá asi 45 minut.

Zajímejte se předem, co jíst a co ne

Dárcové nemají příliš mnoho omezení. Je fakt, že musí být zdraví a existují onemocnění, při nichž, nebo po jejichž prodělání, člověk dárcovství musí oželet. Na webových stránkách europlasma.cz najdete přehled všech omezení. Dokonce je nutné vědět, co jíst před odběrem a čeho se zdržet. Můžete si směle dopřát pečivo, nesmažené maso, rýži, těstoviny, šunku, zeleninu, ovoce, luštěniny a mnohé jiné. Samozřejmostí je vyšší pitný režim, kdy byste měli den předem vypít 3 litry vody a v den odběru 0,5 – 3 litry tekutin podle času, kdy jdete plazmu darovat.

Výhody a nevýhody odběru

Výhody převyšují nevýhody. K výhodám patří nárok na den volna ze zaměstnání, odměna ve výši 700 Kč a při pravidelném dárcovství až 18 200 Kč za rok. Nevýhodou může být např. modřina po odběru, která potkává minimu osob, ale dojít k ní může např. propíchnutím žily, její malou flexibilitou, pomalejším zacelováním a podobně. Pomozte zachránit zdraví a životy mnoha lidí a sobě přineste dobrý pocit ze sebe samých.

Publikováno: 06. 09. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Kopecká