K čemu lze využít dešťovou vodu?

Uchovávat dešťovou vodu se vyplatí. Obzvlášť když očekáváme příchod horkých a suchých letních dnů, protože právě takové podmínky dvakrát nehrají do karet záhonkům nebo třeba vypěstované zelenině na zahrádce. Tudíž je vhodné zajistit dostatek nejen pitné vody, ale i dešťové. Navíc vzhledem k cenám za energie vám může dešťová voda ušetřit nějakou tu korunu k dobru. V tomto článku jsme pro vás sepsali hned několik šikovných způsobů, jak dešťovou vodu zužitkovat.

Využití dešťové vody v domácnosti

Nejčastější využití pro dešťovou vodu najdete především k zalévání zahrady, záhonů a okrasných květin. Ovšem kromě toho však ji lze užitečně používat také v domácnosti. Nejenže prospívá rostlinám, protože neobsahuje chlor a soli, ale také přispívá k ekonomické a ekologické šetrnosti. Dešťovou vodu můžete sbírat do k tomu určené nádrže. Někteří lidé k tomuto účelu využívají i nepoužívané septiky.

Dešťovou vodu lze upravit na pitnou

Jak už jsme výše zmínili, v případě závlahy rostlin je mnohem užitečnější než pitná voda, navíc po určité úpravě lze vodu proměnit v pitnou. Mimo jiné slouží jako užitková voda na čištění automobilů, splachování záchodů nebo třeba při vytírání. V oblastech, kde je pitné vody nedostatek nahrazuje dešťová voda až 50 % pitné vody.

Jak zvýšit kvalitu dešťové vody?

Používat dešťovku v domácnosti není tak úplně jednoduché jako třeba na zahradě, a proto pro zvýšení kvality vody je nutné zajistit hned několik prvků, které budou sloužit k jejímu čištění. V první řadě je na místě vylepšení retenční nádrže na dešťovou vodu filtrem na mechanické nečistoty, oddělit od sebe srážkovou a pitnou vodu, tudíž musíte oddělit rozvody a nádrž vybavit čerpadlem.

Jaká je ideální velikost retenční nádrže?

Většina retenčních nádrží je sestavena tak, aby byla schopna udržet zásoby vody až na tři týdny. Pokud preferujete konkrétnější specifikaci – doporučený objem nádrže pro jednu dospělou osobu na tři týdny je kolem 1 m³. Což znamená, že tříčlenné rodině vystačí nádrž o objemu 3 m³.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Kopecká