4 způsoby, jak snížit hluk v interiéru

Při snižování hluku v domácnosti je třeba v první řadě hledat způsoby, jak omezit zvuk, který proniká do interiéru. Zvukové vlny se také šíří odrazem z jednoho povrchu na druhý, takže čím více tvrdých a nekrytých povrchů se ve vašem domě nachází, tím větší je možnost šíření těchto zvuků. S ohledem na dané aspekty existují užitečná konstrukční řešení, která můžete ve svém domě realizovat a zajistit, aby pohlcovala zvukové vlny a blokovala pronikání zvuku do prostoru.

1. Zakrytí povrchů, které pohlcují hluk

Nejprve zvažte možnosti, jak zakrýt tvrdé povrchy či vyplnit prázdné prostory. Jednoduchým a zároveň spolehlivým způsobem, jak snížit hladinu hluku v interiéru, je plošný koberec. Dobrou volbou může být ručně tkaný bavlněný koberec s jemným vzorem, který dodá prostoru honosný a okouzlující vzhled. Pokud máte zájem o něco trochu odvážnějšího a zábavnějšího, zvažte použití nadýchaného shag koberce nebo klasického koberce v perském stylu s květinovým vzorem. Pokud jde o ekologičtější varianty, skvělé poslouží koberce z juty. Další alternativu představují kobercové dlaždice, které mohou být užitečné zejména tehdy, když se snažíte utlumit hluk přicházející od souseda z přízemí.

2. Zvuková izolace a dekorace

Pokud jde o konstrukci vašeho domu, klíčem ke snížení hluku je izolace stěn, oken a dveří. Mezi materiály s vynikajícími vlastnostmi patří akustická pěna. Cenově nejdostupnější zvukové izolace představují záclony a závěsy - ty mohou nejen zjemnit vzhled místnosti, ale mohou mít také velký vliv na snížení hluku, zejména v případě nedostatečně izolujících oken. Vyberte si styl, který odpovídá vašemu vkusu, například žaluzie nebo měkké klasické závěsy; nebo se přikloňte k luxusnímu vzhledu se sametovými nebo těžkými velurovými závěsy. Pokud máte pocit, že je nadměrně hlučná podlaha, po které chodíte, pomůže vám kvalitní kročejová izolace.

3. Spojení pohodlí a praktičnosti

Nábytek funguje také jako přirozený izolátor - strategicky umístěná křesla a pohovky tak mohou výrazně zmírnit účinky venkovního hluku. Zvažte vybudování vysoké knihovny na stěnu, kterou sdílíte se sousedem, protože knihy, oblečení, ručníky, ložní prádlo a různé další husté materiály výborně absorbují zvuk. A zvolte plně polstrovanou pohovku namísto formálního nebo prostého modelu, protože cokoli přeplněného a měkkého pohltí tento přicházející hluk.

4. Rozdělení prostoru

Pokud bydlíte v otevřeném prostoru, je užitečné jej rozdělit na menší výklenky. Pověste závěsy, které se táhnou přes celou místnost, nebo chytře rozmístěte velké rostliny, abyste vytvořili oddělené oblasti. Nejenže rostliny odrážejí a lámou hluk, ale zároveň čistí vzduch - pro vaši pohodu je to výhra.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Kopecká