Tajemství kontaktních čoček

Málokterý uživatel kontaktních čoček si uvědomuje, jaký zázrak mu denně zpříjemňuje a usnadňuje život. Kontaktní čočky slouží především ke korekci optických vad (dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus, presbyopie), ale používají se také z terapeutických důvodů (jejich úkolem je napomáhat léčebnému procesu) nebo z kosmetických důvodů (mohou změnit barvu oka).

ČokostrojSnaha korigovat vady zraku pomocí kontaktních čoček sahá do dávné minulosti – touto myšlenkou se zabýval už Leonardo da Vinci. V 19. století se začaly vyrábět první tvrdé kontaktní čočky. Byly skleněné, což přinášelo řadu problémů a znemožnilo masové rozšíření takové zdravotnické pomůcky. Oční rohovka je totiž velice citlivá a nesnáší dotyk jakéhokoliv cizího předmětu (proto tolik slzíme, pokud nám do oka vnikne sebemenší zrnko prachu – oko se brání a snaží se cizí prvek vyplavit). Dalším problémem, který nedokázali historické kontaktní čočky překonat, je fakt, že rohovka potřebuje kyslík a ten přijímá ze vzduchu. Veliké zlepšení nepřinesl ani vynález plexiskla v roce 1933, ze kterého se začaly čočky vyrábět.

Professor Otto Wichterle - vynálezce kontaktních čočekObrovský zlom nastal až v roce 1952, když český profesor Otto Wichterle a jeho kolega Drahoslav Lím objevili hydrofilní polymer, který se stal materiálem pro výrobu měkkých kontaktních čoček. Nebylo však snadné čočku z tohoto materiálu vyrobit, až po mnoha bádáních profesor Wichterle sám doma zhotovil tzv. čočkostroj, který umožňoval výrobu čoček pomocí odstředivého lití. Zajímavostí je, že pan profesor tento stroj zhotovil ze stavebnice Merkur a poháněl ho dynamem z jízdního kola. Čočkostroj dodnes stále existuje. Smutné je, že kvůli konfliktům s vládnoucí komunistickou mocí, byl bez Wichterleho vědomí prodán patent na výrobu kontaktních čoček do USA a to za jeho zlomkovou hodnotu. Profesor Wichterle byl zbaven veškerých vedoucích postů a až v roce 1990 se tento jedinečný člověk, autor více než 150 patentů a vynálezů, stal předsedou Československé akademie věd. Zemřel v roce 1998.

Vývoj kontaktních čoček neustále pokračuje. Dnes si mohou uživatelé vybrat měkké kontaktní čočky hydrogelové nebo taktéž silikon-hydrogelové, mohou si zvolit dobu jejich nošení i četnost výměny. A právě profesor Wichterle má největší zásluhu na tom, že jsou kontaktní čočky v dnešní době široce rozšířené, snadno dostupné a levné.

Publikováno: 06. 05. 2012

Autor: Denisa Kopecká