Kdo byla Polednice?

Karel Jaromír Erben ve své Kytici vykreslil Polednici jako osobu s křivýma nohama, s berlí a šátkem přes hlavu, jejíž hlas zněl tak jako vichřice. Jak ale lidé vůbec na Polednici přišli?

Podle české lidové slovesnosti si lidé představovali Polednici jako zlou čarodějnici, která měla za úkol strašit děti v pravé poledne. Tato postava se dokonce dostala i do francouzské kultury, kam jí přinesl Roger Caillois, který se zabýval etnologií a antropologií a napsal o Polednici dizertační práci.

Ve známé Erbenově básni jde o to, že malé dítě zlobí svou maminku a nechce si hrát. Maminka chvátá, aby stihla uvařit oběd pro otce který se má v poledne vrátit z práce. Když se dítě vzteká a nechce si hrát, zavolá na něj matka Polednici, která si pro něj přijde. Matka se snaží své dítě ochránit a přitiskne je k sobě tak silně, až ho udusí. Sama ztratí vědomí a otec, který se mezitím vrátí z práce jí nakonec vzkřísí. Bohužel dítě se mu již vzkřísit nepodařilo.

Tahle Erbenova báseň nám tak dává jedno důležité ponaučení. Nikdy bychom se neměli nechat unést hněvem a zlobou a vypustit z pusy něco čeho bychom mohli později litovat.

2 komentáře

  • Polednice byla velmi strašidelná a smutná báseň ze sbírky Kytice. Erben to pojal opravdu děsivě. Ještě dnes mě z toho mrazí. Nejvíce mě v poslední době dorazila učitelka mojí dcery, která chodí do čtvrté třídy základky. Dala dětem naučit se celou Polednici, což je docela těžké vzhledem k archaickému jazyku. Děti tomu navíc vůbec nerozumí a je těžké jim nějak vysvětlit o co vlastně v té básni jde. Myslím si, že je určená spíše žákům sedmých a osmých tříd než na první stupeň. Ale taková je asi dnešní rychlá doba.

  • Mě babička vždycky strašila klekánicí. Říkala, že když nebudu do šesti doma, sebere mě klekánice a odvleče mě do své jeskyně a už nikdy neuvidím rodiče. Docela mě to sebralo, protože jsem měla fakt strach a dodnes mě z toho mrazí. Babička to asi nemyslela zle, ale napáchala tím v mé duši větší škodu než si myslela.