Pranostiky na červenec

Červenec je nejteplejším měsícem v roce (i když v některých letech to nebývá až tak úplně pravidlem). Je to doba zrání ovoce a obilí, doba, kdy zahradní sekačky na plné obrátky - a také období kdy si začínáme uvědomovat blížící se podzim, a tak se s ním pojí celá řada zajímavých pranostik o počasí i zemědělství. Některé z těch nejznámějších červencových pranostik vám přinášíme v tomto příspěvku.

Sponzorem tohoto článku je eprofi.cz s.r.o. - specialista na mobilní klimatizace, větráky a ventilátory do bytu i  kanceláře.

Pranostiky na červenec - obecné

Červenec - úrody blíženec. Co červenec končí, srpen začíná. Co červenec neuvaří - srpen nedopeče. Když dne ubývá, horka přibývá. Červenec nese parna, krupobití a medovice, jestli hojný na bouřky a vichřice. Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče. V červenci do košile rozdělej se a v prosinci po uši oděj se! Červenec je nejteplejší měsíc v roce. Na mokrý červenec  následuje bouře a krupobití. Jaký červenec, takový leden. Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje. Nebyl-li červen dostatečně deštivý, dodá vodu až červenec a přidá ještě mnohé bouře. Slunce peče - déšť poteče.

Pranostiky na červenec - podle data

2. červenec Navštívení Panny Marie čisté přináší ovoce.

4.červenec Prší-li na Medarda a Prokopa, shnije mandel i kopa. Déšť na Prokopa - zmokne každá kopa.

10.červenec Jaká povětrnost na Sedm bratří, taková po sedm týdnů patří.

13.červenec Svatá Markéta, hodila srp do žita. Na Markétu když prší, ořechy ze stromu srší.

25.červenec Do Jakuba zelíčko, po Jakubě zelí. Na svatého Jakuba, brambor prvá úroda.

26.červenec Svatá Anna - chladna z rána. Kolik dní před svatým Jiřím se vrba rozzelení, tolik dní před svatou Annou začnou žně.

Publikováno: 10. 05. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Kopecká