Tajemství úspěšného vyjednání slevy
Nakupovat musíme čas od času všichni. Kupujeme potraviny, oblečení, platíme za dovolenou, energie, studium našich dětí a řadu dalších věcí. A přestože máme ve zvyku nadávat na vysoké ceny, jen málokdo umí právným způsobem vyjednat a získat slevu. A přitom na tom není nic moc složitého. Pojďme se podívat na to jak ušetřit při nákupu běžného zboží každodenní potřeby, dovolené nebo služeb.
Zásada 1: Nespěchejte s nákupem
Člověk je bytost nedokonalá. Když se na něco těšíme, tak máme tendenci spěchat s nákupem. Při nákupu nové televize se tak snadno necháme nalákat na příslib malé slevy od prodejce a kupujeme okamžitě, namísto toho, abychom si v kamenném obchodě zjistili základní informace a vyhledali si nejlevnější cenu na internetu. K tomu slouží například různé zbožové vyhledávače a srovnávače, kde si můžete zadat typ produktu a vyjede vám okamžitě srovnání cen .Často tak můžete u položky za pár tisíc korun ušetřit i několik stovek.
Zásada číslo 2: Nevyjednáváme o ceně
Většina lidí jako ovce akceptuje prodejcem nabídnout cenu anebo se maximálně zmohou na dotaz typu: "Nějaká sleva by nebyla?" S tímto přístupem ale žádnou slevu nezískáte. Je potřeba postupovat trochu sofistikovaněji. Hned vám ukážu jak na to. Pokud zůstaneme u té televize, tak je potřeba přijít do obchodu, prohlédnout si jednotlivé typy a opsat si ceny. Následně proberte s prodavačem technické detaily (klidně si nechte vše pořádně vysvětlit), řekněte že si to rozmyslíte a případně přijdete zpět. Následně si zajděte na kávu a na počítači nebo mobilním telefonu si vyhledejte zboží, které vás zaujalo. Použijte k tomu zbožový vyhledávač a cenový srovnávač. Rovněž se podívejte na agregátory slevových serverů (například Topsleva.cz) zda nenajdete v nabídce slevových portálů vámi vybraný produkt za nějakou super cenu. Najděte si nejnižší cenu a napište si jí na papír (včetně URL adresy příslušného e-shopu). Následně se vraťte do kamenného obchodu a řekněte prodavači například toto: "Tak jsem to probíral s manželkou (manželem) a ona našla stejný produkt na internetu za xxx Kč a přesvědčuje mě, abychom to koupili tam. Myslíte, že byste mohl nějak snížit cenu. Já bych to hrozně rád koupil u vás, protože jste mi poradil a navíc jste dobrý a zavedený obchod, ale pokud to koupím za plnou cenu, tak budou doma problémy." Garantuji vám, že v 75% případů získáte zajímavou slevu.
Zásada číslo 3: Platíme za nepotřebné funkce
Při nákupu elektroniky a podobného spotřebního zboží bychom se měli důkladně připravit. Můžeme k tomu využít internetu, kde se dá najít a vyhledat opravdu řada užitečných a zajímavých informací. Když ještě chvíli zůstaneme u té naší televize, můžete ušetřit například tak, že si namísto televize a DVD přehrávače koupíte televizy s USB konektorem pro připojení externího pevného disku a všechna DVD si přehrajete a uložíte na disk. Do budoucna tak ušetříte značné peníze za nákup DVD a také místo v bytě, protože se zbavíte nepotřebných disků. Také není moudré kupovat spotřebiče typu 2 v 1 (například televizi s integrovaným DVD přehrávačem). Pokud se totiž porouchá, nebudete mít nic a budete až do opravy jak bez televize tak bez DVD přehrávače.
Co říci na závěr?
Nebojte se vyjednávat o ceně. Marže prodejců je větší než si myslíte a pokud někdo nechce dát slevu a víte, že danou věc můžete koupit jinde levněji, tak se na něj prostě vykašlete a kupte to u konkurence. Nemějte pocit viny, že prodejce tlačíte ke zdi. Oni také nemají pocit viny, když vám prodávají předražené věci.
Publikováno: 29. 06. 2012 / Aktualizováno: 31. 05. 2023